Muutlik ilm Eestis

 

Sügis by Külli KolinaEestis on neli aastaaega suhteliselt vihmase kevade jaTalv by Els Bobkov sügise, lumise talve ja päikselise suvega. Peamine õhutemperatuuri Eesti-siseste erinevuste kujundaja on Läänemeri, mis hoiab sügisel ja talvel rannikualad tunduvalt soojemana kui sisemaa. Kui jaanuari keskmine temperatuur Kesk- ja Ida-Eestis on vahemikus –6 kuni –7 ºC, siis Lääne-Eesti saarestikus on see –2 kuni –4 ºC. Kõige soojema kuu, juuli keskmine temperatuur varieerub 16 ja 17,5 ºC vahel ning on üsna tavapärane, et päikselise ilmaga tõusevad temperatuuripügalad kuni 30 ºC. Seega on näha, et ilm Eestis on muutlik. Ilm suvel on tihti vahelduva pilvisusega, mistõttu kulub kaasaskantav vihmavari või kerge vihmajakk sageli marjaks ära.

Suvi by Külli KolinaEesti liivased mere- ja järverannad on põhjamaiste puhkajate seas väga populaarsed. Päikseline suvi kütab rannamõnude nautlejatele merevee soojaks ning juulis ja augustis küündivad keskmised veetemperatuurid Eesti supelrandades 21-22ºC. On hea teada, et rahvusvahelise Sinilipu ökomärgisega randu on meil mitmel pool, nii et Eestisse tulijal on põhjust panna kotti ujumisriided, sest päikselise ilmaga tasub rannakülastus end kuhjaga ära.

Eesti nagu kogu Euroopa kliimat mõjutavad Atlandi ookeani niiske mereline õhumass jaKevad by Mart Muru Läänemeri. Valitsevate läänetuultega kandub õhk suhteliselt kaugele mandri siseosasse tuues külmal poolaastal endaga kaasa tunduvalt soojema, soojal poolaastal aga mõnevõrra jahedama ilma. Selle tulemusena on aasta keskmine õhutemperatuur Eestis märksa kõrgem kui ida pool samade laiuskraadide kontinentaalsema kliimaga aladel või samadel laiustel Aasias ja Ameerikas.

 

Kui soovid näha praegust ilma Eestis, leiad ilmaennustused siit.